Громади Херсонщини після втрати акцизу не дорахуються мільйонів

Поділитися:

Верховна Рада зареєструвала проект Закону України «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо зарахування частини акцизного податку з виробленого в Україні пального та частини акцизного податку з ввезеного на митну територію України пального до місцевих бюджетів у 2020 році».

Він передбачає, що зазначена частина акцизного податку наступного року буде зараховуватися до місцевих бюджетів. Адже попередній склад Уряду вніс зміни до Бюджетного кодексу, яким відмінив надходження акцизу з пального у бюджети громад, починаючи з 2020 року.

190 мільйони гривень можуть втратити громади Херсонщини у випадку відміни практики відрахування частки акцизу на пальне до місцевих бюджетів. Компенсація, на яку можуть розраховувати у зв’язку з цим місцеві бюджети від держави, запланована в розмірі 40 млн. грн. Крім того, вони будуть позбавлені можливості самостійно визначати, куди будуть спрямовані та витрачені ці кошти.

Нагадаємо, що в рамках бюджетної децентралізації кілька років тому акциз з пального почали зараховувати у бюджети громад. Місцевий акциз з пального – це не тільки інструмент боротьби з тінізацією в сфері обігу пального (яка до його запровадження складала 30%), а й джерело доходів громад для реалізації соціальних проектів – будівництва нових шкіл та дитячих садочків, ремонт доріг, облаштування вулиць тощо. Цей ресурс дуже важливий для місцевого самоврядування, оскільки окремим громадам саме акциз з пального приносить до 50% доходів місцевих бюджетів.

Експерти Асоціації міст України, яка підготувала законопроект, застерігають, що якщо його не буде ухвалено, то з наступного року громади щорічно сукупно будуть втрачати від 7,7 млрд. грн., що значно їх послабить. У першу чергу постраждають малі міста та ОТГ. Втрата спроможності для громад означає нівелювання реформи децентралізації. Аби цього не сталося, органи місцевого самоврядування повинні завчасно звертатися до народних депутатів, а також до Мінфіну щодо необхідності підтримки законопроекту, спрямованого на збереження зарахування надходжень акцизу до місцевих бюджетів.

Ксенія АЛІСОВА.

Про це повідомляє “Новий день”

Поділитися: